Každý z nás má pravdepodobne doma niekoľko kusov oblečenia, ktoré si svojho času kúpil s tým, že ho bude pravidelne nosiť, ale nakoniec to dopadlo tak, že ho nikdy nemal na sebe.
A ruku na srdce, pravdepodobne máme veľmi veľa kusov odevov, ktoré sme mali na sebe len raz a dvakrát. Je skutočne potrebné, aby mal človek toľko oblečenia, ako má? V časoch, kedy sa dozvedáme, aké ekologicky náročné je žiť v dobe fast fashion?
Odpoveď je jednoznačná a viete ju aj vy. Nie, skrátka nepotrebujeme mať toľko oblečenia, ako máme. A pozitívne na tom je, že veľa ľudí si to uvedomuje a snaží sa s tým aj niečo reálne robiť. Existujú rôzne druhy odevných charít, v ktorých ľudia, ktorí majú veľmi oblečenia, pomáhajú tým, ktorí také šťastie nemajú. Snažia sa prispieť kúskami, ktoré už nenosia a iba im zaberajú miesto v skrini.
Pričom, aspoň si pritom uvedomia, že nie je všetko o tom, aby sme si pravidelne kupovali nové kúsky do šatníka, keď ich aj tak nenosíme. Ono, svet plynie veľmi rýchlo a trendy sú síce jedna vec, ktorými sa veľa ľudí riadi, ale druhá vec je, že výroba nového oblečenia je ekologicky náročná, pričom naša planéta Zem to cití. Takže, keď môžeme celej situácii pomôcť a prispieť k tomu, že ekologická situácia bude lepšia, prečo by sme to neurobili?
Samozrejme, tak ako aj vo všetkom inom, tak aj v tomto, treba v prvom rade začať od seba. Je potrebné použiť akýsi alternatívny pohľad na to ako fungovať. To, čo sa doteraz zdalo ako zaužívané alebo jednoznačné, treba nechať tak a pozrieť sa na rôzne veci inak, tak ako sme sa na ne doteraz nepozerali. Ono, keď si prestaneme kupovať oblečenie, ktoré nie sme schopní vynosiť, zistíme, že sme na tom lepšie aj po finančnej stránke. Sú jasné dôvody, prečo by sme mali chcieť fast fashion v našich životoch poraziť.
To, že ľudia nedbajú na svoju finančnú rezervu a plány na budúcnosť je štatisticky podložené ekonomickými výskumami, ale to je téma, ktorú rozoberieme niekedy inokedy. Skrátka, pozrime sa na veci inak. Veľmi populárne sú v uplynulom období second handy alebo rôzne druhy látok či celkovo odevov, ktoré sú z recyklovateľných materiálov.
JA verte či nie, na recyklované druhy oblečenia myslia aj na miestach, kde by vám to vyslovene nebolo napadlo. Máme jeden výborný príklad, zoberme si šípky. Sledovanie tohto športu, účasť na turnajoch, čítanie analýz či stávky na šípky sa stali veľmi populárne. Kurzy na favoritov sú častokrát vyrovnané a predstavujú hodnoty ako 1,5 či 1,7. Ale čo tým chce povedať je, že účastníci športu, ktorý bol niekedy označovaný ako krčmový, taktiež myslia na to, že treba dbať o dobro našej planéty. Akým spôsobom sa to deje?
Keď vidíte šípkarov, ktorí idú hádzať na terč, je veľká šanca, že nastupujú v tričkách z recyklovateľných materiálov, čo napomáha tomu, že neprispievajú svojou troškou k vyššie spomínanej fast fashion. Šípky nie sú jediným odvetvím, dlhé roky sa to robí napríklad vo futbale, kde sa ročne vyrobia milióny dresov, pričom textilní giganti ako Nike či Adidas vytvárajú dresy z recyklovateľných materiálov, čo taktiež prispieva k zlepšeniu situáciu vo svete. Niekedy nie je také náročné začať ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.