Možno sa vám zdá, že beh je športom, ku ktorému nepotrebujete žiadnu inštruktáž. Beh však nie je chôdza, a preto je nutné pri jeho realizovaní dodržiavať isté pravidlá a vyvarovať sa chybám, ktoré by vám mohli spôsobiť zranenie. Zranenie pre bežca znamená dlhé obdobie bez pohybu a v niektorých prípadoch aj nutnosť operácie. Viete, ktoré chyby pri behaní robia ľudia najčastejšie a ktoré ich najviac demotivujú?
S jarou prichádzajú na trate neskúsení bežci a zrazu sa vytratia
Jar je obdobím, kedy sa cyklotrasy a bežecké terény hemžia namotivovanými ľuďmi behajúcimi o sto šesť. Po pár týždňoch zrazu títo ľudia zmiznú. Časť z nich prestane behať, pretože nemajú dostatočnú motiváciu a druhá časť kvôli zraneniam. Prvú chybu, ktorú neskúsení bežci robia je to, že vybehnú na trať v klasických vychádzkových teniskách. Bežecká obuv je pre bežca rovnako dôležitá ako činky pre bodybuildera. Ak si na nohy obujete nesprávnu obuv, trpieť budú členky, päty, prsty, kĺby a za pár dní stratí chuť behať kvôli zraneniam alebo bolesti. Niektorí ľudia najskôr skúsia rôzne bandáže, ortéza na koleno sa stane ich verným spoločníkom a napokon kvôli bolesti so športom skončia. Preto vždy behajte len v bežeckej obuvi, ktorú si vyberte podľa vášho obľúbeného terénu. Iná je vhodná na asfaltové povrchy a iná na trailové trasy. Všetky modely bežeckej obuvi za skvelé ceny nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.
S behom začínajte pozvoľna, neprepínajte svoje sily od prvej minúty
Ďalšou chybou, ktorá vedie pri behaní k rýchlemu koncu je to, že príliš prepnete svoje sily. Od prvej do poslednej minúty bežíte na plný plyn, a preto sa rýchlo unavíte. K tomu si pridajte zlé dýchanie a zistíte, že nedokážete behať ani 15 minút. Behať by ste mali pozvoľna, zo začiatku len poklusom a postupne na tempe pridávajte. Ak nevládzete, nahraďte na pár minút beh chôdzou. V prípade, že sa necítite dobre, tak behať nechoďte. Únava alebo ochorenie môžu viesť k zraneniu. Behu sa nemusíte venovať každý deň. Doprajte telu dva až tri dni oddychu alebo nahraďte občas beh inou pohybovou aktivitou. Aby vás behanie neprestalo baviť, zmeňte trasu, počúvajte pri behaní hudbu alebo sledujte svoje pokroky pomocou fitness náramku.
Behanie nie je veda, ale základy sa potrebuje naučiť každý bežec
Pre neskúsených bežcov je lepšie, keď sa začnú behaniu venovať s niekým, kto ovláda techniku alebo sa obrátia na bežecký klub. Efektívna technika behu je ďalším spôsobom ako predísť zraneniu a dosahovať lepšie výsledky. Tréner vás naučí správne spôsoby došľapovania, držanie tela a určí vám optimálnu dĺžku kroku.